Bitcoin ve Altcoinler Haftaya Kırmızı Başladı: Yüklü Tasfiye Var!

Bitcoin (BTC) işlem haftasına %1,6 düşüşle başlıyor ve 41.000 doların üzerinde işlem görüyor. Ether (ETH) de %2 düşüşle 2.100 doların üzerinde işlem görüyor. Peki, sırada neler var? İşte piyasadaki son durum ve analistlerin beklentileri…

Bitcoin ve altcoinlerde 103 milyon dolar tasfiye oldu

Coinglass’tan elde edilen veriler, son 12 saat içinde token takipli vadeli işlemlerin tasfiyesinde 103,5 milyon dolar olduğunu ve bunların 95 milyon dolarının uzun pozisyonlar veya daha yüksek fiyatlara yönelik bahisler olduğunu gösteriyor. Toplam 103,5 milyon dolarlık tasfiyenin 33 milyon doları Bitcoin pozisyonlarından oluşuyordu. Ayrıca bunların 29 milyon doları uzun Bitcoin pozisyonlarıydı.

Hong Kong merkezli kripto varlık yönetimi firması Metalpha’nın Kıdemli Analisti Lucy Hu, ufukta faiz indirimleri ve sıra sayıları gibi şeylerin Bitcoin’e daha fazla ilgi duymasını sağlayan son Ledger saldırısına rağmen geniş pazarın oldukça iyi ayakta kalmaya devam ettiğini söylüyor. Ayrıca şunları ekliyor:

Devasa Ledger saldırısı, DeFi alanında bazı duyarlılıkları sarstı ve cüzdan güvenliğiyle ilgili önemli soruları gündeme getirdi. Ayrıca, Bitcoin Ordinals’ın muhteşem yükselişi, ağır bir şekilde ödüllendirilen Bitcoin madencileri için heyecanı artırmaya devam ediyor. Bitcoin’in uzun vadeli büyüme ivmesinin yolunda kalmasını bekliyoruz.

Tahminler hala iyimser

Bitcoin’in mevcut düzeltme aşamasına rağmen, 2024-2025 yıl sonu tahminleri, özellikle geçen yılki 10-12 bin dolarlık Bitcoin’e ilişkin sert tahminlerle karşılaştırıldığında hala iyimser kalıyor. Yakın tarihli bir yıl sonu raporunda Woo Network, BTC için “2024 başı” için 75 bin dolarlık bir fiyat noktası hedefliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Bitwise da benzer bir fiyat hedefine sahip ve fon, Bitcoin’in 80.000 doların üzerinde işlem göreceğini öngörüyor. Bitwise ayrıca “Spot bitcoin ETF’leri onaylanacak ve toplu olarak tüm zamanların en başarılı ETF lansmanı olacak” öngörüsünde bulundu. “Coinbase’in geliri iki katına çıkacak ve Wall Street beklentilerini en az 10 kat aşacak.” diye de ekledi.

Bu sırada düzinelerce yeni meme coin piyasaya akın ediyor. Bu nednele, Ethereum ve Avalanche gibi birçok layer 1 zincirinde gas ücretleri hızla artıyor. Örneğin Avalanche son 24 saatte 5 milyon dolar ücret üretiyor. Ancak, önemli ölçüde daha büyük piyasa değeriyle Ethereum 13,52 milyon dolar gelir elde etti. Arbitrum ve Optimism de geçen hafta gas ücretlerinde büyük bir artış gördü. Bu layer-1 tokenlarından bazıları Bitcoin veya Ethereum’dan daha hızlı düşüş yaşadı. Zira AVAX %6, Solana’nın SOL tokenı ise %4 düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x