Vitali Hakko’ya anma gecesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilan ettiği Şapka Devrimi’nden sonra Şen Şapka adı altında ilk girişimini yapan ve bunu daha sonra marka olacak ‘Vakko’ya dönüştüren Vitali Hakko 10 Aralık 2007 yılında hayata veda etti.

94 yaşında hayata gözlerini yuman Vitali Hakko için çocukları ve torunları anma gecesi düzenlediler. Anmanın ardından onur ödülleri sahiplerini buldu.

VİTALİ HAKKO KİMDİR?

Vitali Hakko, 1913’te Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti Kostantiniyye’nin Fatih ilçesinin Yedikule mahallesinde Sefaradi bir ailede dünyaya geldi. İşgâl altındaki Kostantiniyye’de Fransızlar tarafından yönetilen bir işletmede çalışan babası, Hakko’yu Kumkapı’daki Frères Français okuluna kaydetti. 1920’lerde hem iş hayatına atıldı, hem de Maccabi Musevi Lisesi’nde eğitimine devam etti.

KARİYERİ
İlk defa, Mahmutpaşa’da kumaş satan Rum kökenli Türk tekstilci Spiros’un yanında çıraklık yapmaya başladı.Kısa bir süre sonra Kapalıçarşı’daki çocukluk hayallerini süsleyen Kupidis mağazasına tezgahtar olarak geçti.Sadece kumaş satmakla kalmayıp, Kupidis mağazası dahil çarşıdaki diğer esnafların mağazalarının vitrinlerini yapmaya başladı. Kapalıçarşı’da yılda bir kez yapılan vitrin yarışmasında hazırladığı bir vitrinle ilk ödülünü aldı.

Profesyonel kariyer
Cumhuriyet’in ilanından sonra, ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı devrimlerden biri de Şapka Devrimi’ydi. Geçmişte de modadan deneyim elde etmiş olan Hakko, bu vesileyle ilk girişimini gerçekleştirdi ve hem finansal büyümesinin hem de Türk giyim endüstrisinin önünü açtı.

Hakko, 1934 yılında Sultanhamam’da kendine ait ilk mağaza olan Şen Şapka’yı açtı. II. Dünya Savaşı öncesinde ve yepyeni kurulmuş bir cumhuriyet Türkiye’sinde kadına şapka giydiren ve bunu yaygınlaştırıp bir moda haline getiren Şen Şapka oldu. Vakko’nun temelleri de Şen Şapka ile atıldı. Şapkanın modası geçtikten sonra eşarp satmaya başlayan mağazasına Vakko adını verdi. 1962 yılında Beyoğlu’nda ilk mağazasını açtı. Beyoğlu’ndaki bu mağaza açıldığı zaman Türkiye’nin o zamana kadar açılmış en büyük mağazasıydı. O zamandan beri Vakko mağazaları Türkiye’nin en saygın giyim mağazalarından biri olarak bilinmektedir. Gençlere yönelik Vakkorama mağazalarıyla birlikte 20’yi aşan sayıda şubeleri vardır.

1948 yılında emprime eşarplar ve ardından Türk ipeklisinden ürettiği emprime kumaşların üretimine başladı. Vitali Hakko’nun o yıllarda yurtdışına yaptığı seyahatler ona Avrupa moda endüstrisinden pek çok kişiyle tanışma ve iş yapma olanağı sağladı.

1962 yılında hazır giyime geçmeye karar veren Hakko ilk hazır giyim mağazasını ise, İstanbul’un o dönemdeki moda merkezi Beyoğlu’nda açtı ve Türkiye’ye modern mağazacılık anlayışıyla tanıştı. 1969 yılında kurduğu fabrikası sayesinde başkent Ankara ve ardından İzmir’de açtığı mağazalarıyla kadın, erkek, çocuk hazır giyimi ve aksesuarlarıyla modaya katkıda bulundu.

Vitali Hakko ilerleyen yaşlarında mağazaların yönetimini diğer aile üyelerine özellikle oğlu Cem Hakko’ya bırakmış olmakla birlikte, hala mağazaların yönetimine katkıda bulunmaya devam etmekteydi. Anılarını Hayatım Vakko başlığı altında 230 sayfa halinde kitaplaştırdı ve 1997 yılında yayınladı.

10 Aralık 2007 günü hayatını kaybetti. Vitali Hakko, Neve Şalom Sinagogu’nda düzenlenen törenin ardından Ulus’taki Arnavutköy Musevi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x