Ulucak Höyüğü’nde 7700 yıllık sap düzeltici bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa Belediyesi ve Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin desteğiyle sürdürülen kazılarda, sığıra benzetilmiş 7700 yıllık sap düzeltici bulundu.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Özlem Çevik, “Bunu özel kılan hem işlevsel bir nesne hem de aynı zamanda hayvan biçiminde yapılmış bir eser” dedi.

Ulucak Höyüğü’nün İzmir’in en eski yerleşim yeri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çevik, “Bu buluntumuz, aslında kil malzemeden yapılmış eşsiz bir eser. Sap düzeltici ile ahşabı sürterek yuvarlak hale getirilmesi sağlanıyor ya da kemik iğnelerinin de yine sürterek pürüzsüz hale getirilmesi sağlıyor. İşlevsel olarak sap düzeltici.

Bunu özel kılan hem işlevsel bir nesne hem de aynı zamanda hayvan biçiminde yapılmış bir eser. Büyükbaş hayvana benzetilmiş, kuyruk bölümünü görebiliyoruz. Sığır biçiminde şekillendirildiğini görüyoruz. Hem işlev hem sembolizm bir araya getirilmiş. 7700 yıl öncesine dayanıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Çevik, sap düzelticinin, Ulucak Höyüğü’nün 7700 yıllık geçmişine ışık tuttuğunu belirterek, “Bu buluntu, Ulucak Höyüğü’nün sadece bir yerleşim yeri olmadığını, aynı zamanda üretim ve sanatın da yapıldığı bir yer olduğunu gösteriyor” dedi.

Sap düzelticinin, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileneceği belirtildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x