Sivrisineklerin en çok ısırdığı kan grubu belli oldu

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre sivrisineklerin insanları ısırırken hangi kriterlere göre seçim yaptığı ortaya çıktı.

Japonya Zararlılarla Mücadele Enstitüsü uzmanları sivrisineklerle ilgili araştırma sonuçlarını bilim dergisi olan Journal of Medical Entomology’de yayımlandı.

Araştırmacılar, sivrisineklerin tercihinde insanların salgıladığı kimyasalların da rol oynadığını söyledi.

Florida Üniversitesi Entomoloji uzmanı Prof. Jonathan F. Day, kan gruplarıyla ilgili daha fazla çalışmaya gerek duyulduğunu ifade ederek sivrisineklerin özellikle belli insanları seçmesinde belirleyici olan bazı faktörler olduğunu açıkladı.

60 METREDEN SİVRİSİNEKLER KOKUYU ALABİLİYOR

Prof. Day’e göre sivrisinekler kan kaynağına insanların verdiği işaretleri açıkladı. Day, “En önemli işaret karbondioksittir. Üretilen karbondioksit miktarı sizi sivrisinekler için daha cazip bir hedef olmanıza yol açıyor. Metabolizması hızlı olanlar daha fazla karbondioksit salgılar” dedi.

Sivrisineklerin 60 metreden karbondioksidin kokusunu alabildiklerini belirtti.

CANLI VARLIKLARI CANSIZ VARLIKLARDAN AYIRIRLAR

Örneğin arabaların da karbondioksit ürettiği düşünülünce sivrisineklerin insanları cansız varlıklardan nasıl ayırdığı sorusu gündeme geldi.

Prof. Day’e göre bu durumda “ikincil işaretler” devreye girer. Egzersiz sırasında salgılanan laktik asit ikincil işaretlerden biri olarak tanımlandı.

Ciltten salgılanan laktik asit, insanları sivrisinekler için hedef haline getirdi. Sivrisineklerin diğer ikincil işaretleri algılama yetenekleri de bulundu.

ISIRILMAMAK İÇİN AÇIK RENKLİ KIYAFET GİYİN

Sivrisineklerin kullandığı ikincil işaretlerle ilgili bilgi veren Day, “Sivrisineklerin mükemmel bir görme yetisi de vardır. Ama rüzgara kapılmamak için alçaktan uçarlar ve sizi çok uzaktan seçebilirler. Koyu elbiselerle fark edilme olasılığınız çok daha fazladır. Açık renkli elbise giyenlerin hedef olma olasılığı düşer.” dedi.

Sivrisineklerin tercihinde dokunma duyusuyla algılanabilen işaretlerin de rol oynadığı belirtilirken genetik ve fizyolojik farklılıklara göre değişen vücut ısısının çok önemli olduğuna ve bu hayvanların kanın deriye daha yakın olduğu bölgeleri tercih ettiğine dikkat çekildi.

Bir başka ifadeyle vücut ısısı biraz daha fazla olanların ısırılma olasılıkları daha yüksek olarak tanımlandı.

0 KAN GRUBUNDA ISIRILMA OLASILIĞI DAHA YÜKSEK

Kan grubu “0” olanların, kan grubu “A” olanlara kıyasla sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığının yaklaşık iki kat fazla olduğu açıklandı.

Kanı B grubu olanlar ise “0” ve “A” grubunun arasında yer almış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x