Lüks otellerde tatil yapma imkanı bulamayan tatilciler, kamp yapıyor ama kamplar da elektrik olmayınca çileye dönüşüyor

Denizi, kumu, tarihi evleri, güneşi ve doğal güzellikleriyle ünlü “sakin kent” ünvanlı Akyaka Mahallesi ise çadır ve karavanda tatil geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

YARIM SAATLİK TEKNE TURU İÇİN 50 TL

Muğla’nın Ula İlçesine bağlı Akyaka’da tatilciler, 600 dönüm arazi üzerine kurulu olan Muğla Valiliği bünyesinde bulunan “Muğla Vakfı” tarafından işletilen çadır kamp alanında, dev çam ağaçlarının gölgesine kurdukları çadır ve karavanlarda tatillerini geçiriyorlar. Tatilciler günü birlik turlar için 100 TL, Azmak nehrinde yarım saatlik tekne turu için 50 TL ödeme yapıyorlar.

ÇADIRDA TATİL YAPANLARIN ELEKTRİK İSYANI…

10 yıldır ailesiyle Akyaka’da bulunan orman kampında her yaz tatil yaptıklarını anlatan, 62 yaşındaki Gülderen Çetin, “Ben ve ailem Akyaka’nın doğasına, denizine, doğal güzelliklerine, ormanına ve kuş seslerine aşığız. O yüzden her yaz kampa geliyoruz. Bu yaz ise kampa gelince büyük bir sürpriz yaşadık. Önceki yıllarda çadırda kalanlar kamp alanında elektrik hizmeti alabiliyordu. Bu sene elektik hizmeti verilmediği açıklandı. Bu hepimizi adeta şaşkına uğrattı. Yeni göreve başlayan Muğla valimizden bu soruna bir çözüm bulmasını bekliyoruz” dedi.

4 KİŞİK AİLE GECELİK 600 LİRA ÖDÜYOR

Kayseri’den ailesiyle Akyaka çadır kampına tatile geldiğini anlatan Murat Pekeçarslan’da yaşadıklarını elektrik sorunu anlatarak, şunları söyledi:

KİŞİ BAŞI 50 TL

“Kamuya ait bir alan olmasına rağmen biz 2’si çocuk 4 kişilik aile bir gece için çadır, otopark ve giriş ücreti olarak yaklaşık 600 lira ödedik. Çadırda kişi başı 50 TL’ye kalıyoruz. Çadır için ödediğimiz 240 TL ve otopark için ödediğimiz 100 TL giriş ücreti hariç. Bu ödemeyi yapmamıza rağmen verilen hizmet çok iyi değil. Muğla valimizin yaşanan bu sıkıntıdan haberi olduğunu düşünmüyorum. Haberi olsa mutlaka bizlerin sesini duyarak bir çözüm üretirdi” diye ifade etti.

ÇADIR VE KARAVAN TURİZMİNE İZİN VERİLİYOR

Bu arada, Muğla genelinde 11’i milli park alanı olmak üzere toplam 74 mesire yeri ile 2 kent ormanı bulunuyor. Bu alanlardan 4’ünde görevliler gözetiminde çadır ve karavan turizmine izin veriliyor. Tatilciler tarafından en fazla ilgiyi Akyaka’daki orman, Fethiye’deki Günlüklü ve Marmaris’teki Çubucak ile İnbükü çadır kamp alanları görüyor.

KONTROLSÜZ ELEKTRİK KULLANIMI FATURALARI KABARTTI

Muğla Vakfı Genel Müdürü Tayyar Şaşmaz, ise geçmiş yıllardaki kontrolsüz elektrik kullanımının beraberinde, orman yangını gibi riskleri ile yüksek elektrik faturalarını beraberinde getirdiğine işaret ederek, “Çadır kamp alanının elektrik alp yapısı yok. Tatilciler geçmiş yıllarda alandaki elektrik panolarından elektriği kontrolsüz ve sınırsız bir şekilde kullanmışlar. Bu kullanım sonrasında çok yüksek elektrik faturaları nedeniyle kamu zararı söz konusu olmuş. Ayrıca, birkaç defa orman yangını yaşanmış. Biz bu sıkıntıların önüne geçmek için yeni bir proje hazırlatıyoruz. Bu proje kapsamında uygun elektrik alt yapısı oluşturularak, kamp sakinlerinin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Küçük çadırlardan gecelik 220 TL, büyük çadırlardan 240 TL Çadır ücreti alıyoruz. Çadırda kalan kişi sayısı ve gün sayısına göre, bu rakam değişiyor. Yangın riskine karşı ormanlık alanların çok iç kısımlarında çadır kurmak yasak” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir