Bu 4 Altcoin ‘Short Squeeze’ Fırlatma Rampasında!

Birkaç gün süren yüksek volatilitenin ardından kripto para piyasası 23 Kasım’da düşük volatilite gösterdi. Böylece, işlem hacmi düşerek long ve short pozisyonlardaki spekülatif açık faizin anlık eksikliğini yansıttı. Kripto analisti Vinicius Barbosa, 4 altcoin için ‘short squeeze’ ihtimalinden bahsediyor.

Bu 4 altcoin için ‘short squueze’ potansiyeli artıyor!

Açık pozisyon hacminin azaldığı bir ortamda bile ‘short squeeze’ potansiyeli bulmak hala mümkün. Özellikle, açılan short pozisyonlar ile belirli bir zaman dilimindeki işlem hacmi arasındaki korelasyona bakarak bunun yapabiliriz. Hafta sonuna kadar duyarlılığın düşüş eğiliminden yükselişe geçmesi halinde 4 altcoin projesini ‘short squeeze’ potansiyeli artıyor.

Bunlardan Bitcoin Cash (BCH) son 12 saatte 52,61 milyon dolarlık short pozisyon açarak 12 saatlik açık pozisyon hacminin %52,62’sini oluşturdu. Ayrıca, Avalanche (AVAX) 216,49 milyon dolar (%51,83), Polkadot (DOT) 44,55 milyon dolar (%52,51) ve Tellor (TRB) 120,21 milyon dolar (%52,25) açık pozisyona sahip.

Türevlerde Long/Short oranı. Kaynak: CoinGlass

Bu bağlamda, bu kripto paraların piyasa değerlerine ve borsa hacimlerine yakında bakıyoruz. Böylece, ‘short squeeze’ görme olasılığı daha yüksek olan dört kripto paradan ikisini filtreliyoruz.

Filtre sonrası ilk sırada Tellor (TRB) kalıyor

Özellikle, TRB açılan short pozisyonlarda en yüksek ağırlığa sahip. Son 12 saatte açılan 120,21 milyon dolarlık short pozisyon, Tellor’un 24 saatlik 49,48 milyon dolarlık borsa hacminden 2,4 kat daha yüksek. Ayrıca, short pozisyonların açık faiz kapitalizasyonu, toplam piyasa değeri olan 222,51 milyon doların yarısından biraz daha az. Bu da altcoin fiyatı için ilgili alarmları yükseltiyor.

TRB piyasa verileri. Kaynak: CoinMarketCap

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere token, bir yılda %700 yükseldi. Bu durumu göz önüne aldığımızda, bir ‘short squeeze’ girişimi ararken yatırımcılar ve traderlar temkinli olmalı. Artan short pozisyonların bu 12 aylık koşuya bir yanıt olması muhtemel. Bu yüzden, TRB’nin bu noktada aşırı satın alınmış olabileceğini anlamak gerekiyor. Bununla birlikte, herhangi bir anlamlı talep artışı, short satıcıları düşük bir zaman diliminde tasfiye etmek için yeterli olabilir. Bu ardada, TRB yazı sırasında 89,43 dolardan işlem görüyor.

İkici ön plana çıkan altcoin: Avalanche (AVAX)

AVAX, 7,37 milyar dolar sermaye ve piyasa değerine sahip. Bunun %7,5’i olan 24 saatlik hacimle 20,72 dolardan işlem görüyor. Avalanche, söz konusu borsa hacminin %41’i ve toplam piyasa değerinin %2,93’ü ile bu ölçütlerle en alakalı short pozisyon ağırlığına sahip.

AVAX piyasa verileri. Kaynak: CoinMarketCap

JPMorgan’ın Blockchain girişimi için Avalanche’ı seçmesi de oldukça dikkat çekici. Bunun da altcoin için yeni talep getirmesi mümkün. Bu nedenle, AVAX önümüzdeki günlerde potansiyel bir ‘short squeeze’ ile karşı karşıya kalası muhtemel.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*