Apple Vision Pro’nun karmaşık tasarımı tamirini imkansız kılıyor!

Apple’ın karma gerçeklik başlığı Vision Pro, piyasaya çıktıktan sadece iki gün sonra, tamir uzmanları iFixit tarafından detaylı bir incelemeye tabi tutuldu. Bu inceleme, cihazın karmaşık iç yapısına dair önemli bilgiler sunuyor. Vision Pro‘nun içerisinde birçok kamera, sensör, soğutma fanı ve lens motoru gibi bileşenlerin yer aldığı görülüyor. Daha önceden de tahmin edildiği üzere, başlığın açılması ve tamir edilmesinin zor olduğu doğrulanmış oldu.

iFixit’in belirttiğine göre, Vision Pro, Apple’ın şimdiye kadar ürettiği en karmaşık cihaz. Cihazın karmaşıklığı nedeniyle inceleme için birden fazla videoya ihtiyaç duyulduğu ifade ediliyor. Bu nedenle, Vision Pro ile ilgili daha fazla detayın önümüzdeki günlerde paylaşılması bekleniyor.

İncelemenin ilk bölümü, başlığın sökülmesine odaklanıyor. En zorlu aşama, ön taraftaki kavisli camın çıkarılması oldu. Cam, ısı kullanılarak ve ekran zarar görmeden dikkatlice çıkarıldı.

Apple Vision Pro’nun karmaşık tasarımı tamirini imkansız kılıyor!

Camın altında iki katman daha bulunuyor; biri siyah bir katman diğeri ise dış ekranın üstünde yer alan laminasyon yapılmamış bir katman. Siyah katman muhtemelen bir aralayıcı olarak kullanılırken, laminasyon yapılmamış katmanın ise bir lenticular lens dizisi olduğu düşünülüyor. Bu lens dizisinin, Vision Pro ile içerik izlerken 3D efekti oluşturduğu belirtiliyor.

Daha sonraki aşamada, ekran ve lens montajının çıkarılması görülüyor. Bu işlem, tork vidalarının, birkaç katman bant, vidalar, parantezler ve kabloların çıkarılmasını içeriyor. Ekran ve lens montajı çıkarıldığında, iFixit ekibi kameraları ve lensleri park eden step motorunu görebildi.

Apple Vision Pro’yu parçalarına ayırmak, büyük bir sabır gerektiren zorlu bir görev gibi görünüyor. Ancak iFixit ekibi, Vision Pro’yu başarıyla sökerek iç mekanizmalarını gözler önüne sermeyi başardı. Resmi bir “tamir edilebilirlik” puanı vermese de ekip, tamirlerin zor olabileceğini ancak bazı bağlantıların beklenenden daha kullanıcı dostu olduğunu kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x